Stoły Izokinetyczne

Stoły IzokinetyczneStoły izometryczne (izokinetyczne lub formujące) zostały nazwane hitem lat dziewięćdziesiątych. W ciągu ostatnich 9 lat w Wielkiej Brytanii otwartych zostało ponad 1500, a w całej Europie wiele tysięcy salonów, wyposażonych w te urządzenia. Shapemaster Toning System jest światowym liderem w produkcji tego typu urządzeń gimnastycznych. Stoły izometryczne zostały zaprojektowane i wykonane przez specjalistów z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w medycynie sportowej i przemyśle produkującym sprzęt do salonów fitness. 

Salon Zdrowia i Kondycji „Efekt” wyposażony jest w komplet ośmiu stołów izometrycznych. Każdy ze stołów przeznaczony jest do pracy nad wybrana grupą mięśni .Ćwiczenia na każdym z nich trwają po 7 minut i są doskonałą formą aktywności dla każdego kto potrzebuje zróżnicowanej formy ruchu. Również osoby po zawale serca, z nadciśnieniem, cierpiące na artretyzm, bóle krzyża, nie mogące uprawiać gimnastyki w sposób aktywny, mogą ćwiczyć na stołach w sposób bierny z ogromną korzyścią dla swojego organizmu, bez obawy o jakiekolwiek komplikacje zdrowotne. 

 

Korzystanie ze stołów
Ćwiczenia należy wykonywać w 3 etapach, w ściśle określonej kolejności: 

ETAP I – początkowy; ćwiczenia pasywne - bierne. Ich celem jest ogólne rozruszanie stawów i rozluźnienie mięśni. Jest to etap przygotowujący mięśnie i stawy do intensywniejszych ćwiczeń. 
ETAP II – pośredni; ćwiczenia izometryczne i izotoniczne. Ćwiczenia te mają poprawić napięcie mięśni posturalnych przez co korygowana jest sylwetka i postawa ciała.
ETAP III – zaawansowany; ćwiczenia izotoniczne. Mają na celu wzmocnienie mięśni, uelastycznienie tkanek i redukcję tkanki tłuszczowej. 

Rodzaje ćwiczeń są dobierane w zależności od potrzeb i możliwości osoby ćwiczącej. Cały cykl ćwiczeń trwa 70 minut i przebiega pod kontrolą instruktorki rehabilitantki, która czuwa nad poprawnością ich wykonywania. Praktycznie nie ma ograniczeń wiekowych dla osób ćwiczących na tych urządzeniach. Mogą to robić osoby od lat kilkunastu do stu . Podstawowym celem ćwiczeń jest wzmacnianie mięśni, które na co dzień nie pracują tak aktywnie. Dzięki systematycznym ćwiczeniom na stołach izometrycznych , mięśnie , które były obwisłe stają się bardziej napięte, jędrniejsze i silniejsze. 

W ciągu zaledwie siedmiu minut ćwiczeń na każdym urządzeniu mięśnie kurczą się /skurcz koncentryczny/ 100 razy , zmuszając odpowiadające im mięśnie do rozskurczu /skurcz odśrodkowy – ekscentryczny/, mięśnie pracują w parach. Dlatego właśnie stają się szybciej i efektywniej sprężyste i napięte przy regularnych ćwiczeniach na stołach izometrycznych. Zostaje odbudowany tonus mięśni, zmniejszony obwód ciała i zredukowana tkanka tłuszczowa. Niektórzy klienci ćwicząc na stołach stracili w obwodzie ciała w sumie 50 cm w ciągu 20 sesji. Najczęściej klienci tracą 10-15 cm co 10-15 sesji, a przy tym ciało staje się jędrne i elastyczne. Jeżeli do ćwiczeń dołączymy racjonalną dietę efekty będą jeszcze większe i bardziej długotrwałe. 

 

Wizyta w salonie
Pierwsza wizyta w Salonie Zdrowia i Kondycji „Efekt” zaczyna się od rozmowy z instruktorką podczas której klient przedstawia swoje oczekiwania a instruktorka przeprowadza wywiad dotyczący rodzaju pracy, stylu życia, nawyków żywieniowych, przedstawia klientowi plan ćwiczeń oraz informuje go o ewentualnych przeciwwskazaniach. Następnie osoba decydująca się na ćwiczenia ma zakładaną kartę, na której umieszczane są jej wymiary oraz waga. Instruktorka zapoznaje klienta ze sprzętem, indywidualnie dobiera ćwiczenia i jest obecna przez cały cykl ćwiczeń. 

Efekty ćwiczeń na stołach izokinetycznych widoczne są już po kilku sesjach. Następuje zmniejszenie obwodu ciała w następstwie ujędrnienia mięśni i częściowej utraty tkanki tłuszczowej. 

Dzięki wzmocnieniu mięśni następuje zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów. Regularne korzystanie z tych urządzeń poprawia również miejscowe krążenie krwi i limfy, co przyczynia się do lepszej przemiany materii i likwidacji cellulitu. Wiele osób uważa, że jednorazowa sesja ćwiczeń na stołach izometrycznych uwalnia ich ciało od stresu i napięcia nerwowego, w wyniku czego następuje polepszenie samopoczucia i własnej samooceny.